Savunma ve Stratejik Analizler

1 Kasım 2016 Salı

ANKA Blok B Sistem Kabulleri

31.10.2016 SSM

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile TUSAŞ arasında imzalanan 24 Aralık 2004 tarihli 2.Paket Özgün TİHA (MALE) Geliştirme Projesi kapsamında Blok B Sistemi kabulleri 10 -14 Ekim 2016 tarihinde Sivrihisar Hava Meydan Komutanlığında SSM kabul heyeti öncülüğünde başarıyla icra edilmiştir.

Söz konusu proje ile savunma sanayimizin kabiliyet alanlarına milli imkânlarla orta irtifada geniş harekât çapında görev yaparak uzun süre havada kalan MALE sınıfı İHA Sistemleri eklenmiş olup ülkemiz MALE İHA üreten paydaşlar arasında yerini almıştır.

Bununla birlikte; bahse konu sistemin geliştirilmesi ile SSM’nin başlatmış ve hayata geçirmiş olduğu gece ve gündüz, yağmur, kar ve sis gibi olumsuz hava koşulları altında ve bulut üstünden dahi keşif gözetleme yeteneğine sahip olan SARPER Faydalı yük sisteminin Blok B uçağına entegrasyonu başarıyla tamamlamıştır. İnsansız hava araçlarının keşif gözetleme faaliyetlerinde görev yapma kabiliyetini kısıtlayan bulutlanma probleminin bu faydalı yükün entegrasyonu ile büyük ölçüde ortadan kalkacağı değerlendirilmektedir.
http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/Sayfalar/default.aspx

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder