Savunma ve Stratejik Analizler

18 Kasım 2016 Cuma

FIRTINA 2’LER YOLDA

17 Eylül 2016 yenisakarya.com

Türk Harb-İş Sendikası Şube Başkanı Yaşar Yavuz, Fırtına Obüsleri’nin daha gelişmiş versiyonu olan Fırtına 2’lerin de ilimizde üretilmesi için TSK’nın onay verdiğini belirterek, “Fırtına 2’leri de Sakarya’da üretmenin gururunu yaşayacağız” dedi

2010’DAN SONRA YENİDEN

Doğu ve Güneydoğu’da PKK terör örgütünün yanı sıra sınır Suriye’de devam eden ‘Fırat Kalkanı’ operasyonunda da IŞİD ve PYD’ye karşı büyük başarı elde eden T-155 Fırtına Obüsleri’nin yeni modeli üretilecek. Fırtına 2 olarak tabir edilen yeni Fırtına Obüslerinin de Arifiye'deki 1’nci Ana Bakım Merkezi Komutanlığı'nda üretileceğini söyleyen Türk Harb-İş Sendikası Sakarya Şubesi Başkanı Yaşar Yavuz, 2010 yılında seri üretimi duran Fırtına Obüslerinin seri üretim hattının, yeni Fırtına 2’lerle yeniden çalışacağını söyledi.

DAHA GELİŞMİŞİ OLACAK

Yeni Fırtına’ların, Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) onay aldığını söyleyen Başkan Yavuz, “Türk Silahlı Kuvvetlerinin yeni isterlerine göre Fırtına 2’ler de yeni eklentiler ve daha fazla elektronikle donatılacak. 2005 yılından 2010 yılına kadar toplamda 281 adet Fırtına Obüsünü 1’nci Ana Bakım Merkez Komutanlığında üreterek, kuvvete (Türk Silahlı Kuvvetleri) teslim ettik. 2010 yılında Fırtına Obüslerinin üretimi durdu, şu anda ise Tanklara ve Fırtına’lara mermi taşıyan mühimmat araçlarının seri üretimine devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

ASELSAN İLE BİRLİKTE

Kundağı motorlu topçu sistemi olan Fırtına Obüslerinin şu anda 15 saniyede 3 atım yaptığını söyleyen Başkan Yavuz, “Fırtına 2’lerde bu süre daha da kısaltılacak. Ayrıca hedefi görmeden yapılan atışlarda, 35 kilometreye kadar olan menzil arttırılacak. Bunların dışında Fırtına 2’ler çok daha gelişmiş sistemlerle donatılacak. Şu anda ASELSAN altyapı Ana Bakım Komutanlığında altyapı çalışmalarına başladı. 2017 yılında Fırtına 2’leri de Sakarya’da üretmenin gururunu yaşayacağız” diye konuştu.
http://www.yenisakarya.com/21442-firtina-2-ler-yolda-haberi.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder