Savunma ve Stratejik Analizler

10 Kasım 2016 Perşembe

SSM milli tiltrotor için düğmeye bastı

10.11.2016 Kaynak: www.kokpit.aero

Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, dün Ankara gerçekleştirilen SSM’nin 31’inci kuruluş yıldönümü toplantısında yeni dönem stratejileri hakkında bilgi verdi. Müsteşar Demir, “Tiltrotor uçak için araştırma ve geliştirme projesi yürütülecek” dedi. Yapılan sunumda da milli tiltrotor konusunda çalışmaların hedefler arasında olduğuna dikkat çekildi.

Tiltrotor yani hem helikopter hem de uçak teknoloji için havacılık sektörü uzun yıllardır çalışıyor. Helikopter gibi piste gerek kalmadan dikine havalanabilen araç, daha sonra motorlarını uçak gibi yere paralel hale getiriyor. Havadaki hızı da helikopterlerden çok daha yüksek.

Uzun yıllardır test edilen projeyi hayata ilk geçiren Amerikan Boeing-Bell ortaklığı oldu. V-22 Osprey projesinde Amerikan Deniz Piyadeleri için uçak gemilerinden kalkacak, nakliye uçakları gibi uzun menzilli ancak nokta inişi yapılan ‘tiltrotor’ tasarımı hayata geçti.

İlk uçuşunu 1989’da yapan V-22, 2007’de hizmete girdi. 24 tam teçhizatlı asker veya 10 ton kargo taşıyabilen tiltrotor, saatte 509 kilometre hıza çıkabiliyor. Bu hız, helikopterin yaklaşık iki katına eşit. V-22’nin maksimum menzili ise 3 bin 509 kilometre. Tiltrotor, 722 kilometrelik operasyon yarıçapı ile görev yapabiliyor. Halen ABD, UH-60 BlackHawk’ların yerini alacak yeni nesil tiltrotor genel maksat hava aracı üzerinde çalışmaları destekliyor.

SİVİL MODELİ DE VAR

Tasarım sivil havacılıkta da yer buldu. Bell, İtalyan AgustaWestland ile 609 projesi geliştirmeye başladı. Projenin hakları daha sonra İtalyan şirket tarafından satın alındı. Geçtiğimiz aylarda 609 ölümlü bir kaza ile test sırasında düşse de sertifikasyon süreci devam ediyor.
http://www.kokpit.aero/milli-tiltrotor-ssm

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder