Savunma ve Stratejik Analizler

22 Aralık 2016 Perşembe

Field Aviation Awarded Contract to Develop Special Mission Challenger

TORONTO, ON | DEC. 21, 2016 , Field Aviation

Field Aviation and ASELSAN, a Turkish Armed Forces Foundation Company and Turkey’s leading defense electronics contractor, are jointly developing a new special mission aircraft platform. The platform is based on a Bombardier Challenger 605, which is being considerably modified to successfully accomplish the aircraft’s specific mission requirements. The aircraft modifications will be comprised of a missionized interior with multiple operator stations and critical structural aerodynamic alterations.

This program, including ASELSAN’s valuable contributions, leverages Field Aviation’s current dominance of the Challenger special mission marketplace, and inevitably will be the first of multiple aircraft produced with ASELSAN. The company will rely on its civil certification expertise accumulated from existing programs, to expedite the process of making the new platform mission-ready.

“At Field Aviation, we are experts in integrating and certifying complicated mission systems into many aircraft platforms. ASELSAN recognizes this, and our track record allows them to focus on the mission system and its performance,” said Brian LOVE, Field Aviation’s chief operating officer. “This is a very complicated program where Field Aviation is once again being challenged to create unprecedented modifications, and we will deliver.”

Mr. Ufuk KAZAK, Head of Business Line at ASELSAN adds “As a partner in this program, ASELSAN brings proven advanced infrastructure and state-of-art airborne technology gained from three decades of experience on previous successfully-completed local and international programs.”. He also states that this program creates a new approach within today’s dynamic environment where both parties mutually contribute to meet specific mission requirements for customers facing similar challenging threats.

As a modification and manufacturing center of excellence, Field Aviation is internationally recognized and renowned for its design, engineering, integration and certification of kits and modifications. Field Aviation’s designs efficiently enhance the operational utilization of a wide range of commercial aircraft, primarily used in special mission applications. Field Aviation also manufactures parts for both Original Equipment Manufacturers (OEMs) and out-of-production aircraft, and specializes in the reconfiguration of aircraft interiors on a variety of aircraft types and sizes.
http://www.fieldav.com/news-events/field-aviation-awarded-contract-to-develop-special-mission-challenger/


Aselsan’dan Özel Görev Uçağı

Toronto’da bulunan Field Aviation şirketi ile Türk Silahlı Kuvvetleri şirketi olan ASELSAN, özel görev uçağı platformu geliştirmek için birlikte çalışacaklarını açıkladı.. Platformda kullanılacak olan uçağın önemli ölçüde değişikliker yapılan Bombardier Challenger 605 olacağı açıklandı. Aselsan’ın katkıları Field Aviation şirketinin özel misyon uçak tasarımında pazardaki payını arttıracağı belirtilirken ilk defa birlikte çalışan iki şirket platformun misyona hazır hale getirilmesi sürecini hızlandırmak için daha önceki programlardan edinilen sivil sertifikasyon uzmanlığına güveniyor.

Field Aviation yetkilisi Brian Love yaptığı açıklamada ” Daha önceden teslim ettiğimiz özel misyon platformlarında uzman olduğumuz bilinmekte ve Aselsan ile yapacağımız işbirliği sonucunda karöaşık bir sistemin entegre edileceği bir platforma daha i,mza atacağımız söyleyebilirim” dedi.

Aselsan Yetkilisi Ufuk Kazak ise açıklamasında ” Yerel ve uluslar arası projelerden 30 yıllık edinilmiş tecrübe ve teknik altyapı ile günümüzün dinamik ortamında müşterilerin özel misyon gereksinimlerine benzer tehditlere karşı koymalarına ve gereksinimlerine cevap vermek için hazırız” ifadelerini kullandı.

Field Aviation uluslararası alanda tadilat ve üretim merkezi olarak kit, modifikasyon tasarımı, mühendislik, entegrasyon ve sertifikasyon alanlarında tanınmış bir şirket olarak biliniyor. Şirket özellikle ticari uçuşlarda kullanılan uçakların, özel görev uçaklarına dönüştürülmesinde uzmanlaşmış bir şirket. Aynı zamanda üretimde olmayan uçaklar için parça ve ekipman üreten şirket çeşitli boyutlardaki uçak model ve tipleri için iç dizayn yapılandırması da yapmaktadır.

http://www.goklerdeyiz.net/aselsandan-ozel-gorev-ucagi/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder