Savunma ve Stratejik Analizler

3 Aralık 2016 Cumartesi

SAVUNMA SANAYİ İÇİN TÜM ÜLKE ENTEGRE EDİLMELİ

28 Kasım 2016 Sanayigazetesi

Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, tüm illerin entegre olduğu bir savunma sanayi arzu ettiklerini söyledi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ankara Şubesi koordinatörlüğünü yaptığı Ankara Platformu'na katılan Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, önemli açıklamalarda bulundu. Demir, savunma sanayinin birkaç ilde odaklaşma yerine tüm ülkeyi entegre edecek bir çalışma gerektiğini kaydetti.

“Ankara Savunma Sanayii Potansiyeli ve Atılması Gereken Adımlar” konusun masaya yatırıldığı toplantıda Ankara özelinde savunma sanayii alanındaki aktörler bir araya geldi. Toplantıya Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir'in yanı sıra Ankara Milletvekilleri Cemil Çiçek, Emrullah İşler, Ali İhsan Arslan, Nevzat Ceylan ve Murat Alparslan; Savunma Sanayii Müsteşarlığı Sanayileşme Daire Başkanı Bilal Aktaş, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, İvedik OSB Başkanı Hasan Gültekin, Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk katıldı. Toplantıya ayrıca OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi ve Hacettepe Teknokent yetkilileri ile savunma sanayi sektörünün önde gelen şirketleri ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN ve FNSS temsilcileri sektörle ilgili önemli önerilerde bulundu.

Birkaç il değil tüm ülke

Savunma Sanayii Müsteşarı Demir, savunma sanayinin birkaç ilde odaklaşma yerine tüm ülkeyi entegre edecek bir çalışma gerektiğini söyledi. Demir, “Bizim işimiz sanayiyi geliştirmek ve ekosistem oluşturmaktır. Sanayinin birkaç il üzerinden odaklaşmasını doğru bulmuyoruz. Bunu, tüm ülkeye entegre etmeliyiz. Ankara'nın, bu alanda çevre illere de destek olacak şekilde kendini geliştirmesi gerekiyor. Bunun için de çeşitli organize sanayi bölgeleri üzerinde duruyoruz. Amacımız dünya üzerinde yüzde 1,3 olan ihracat hacmimizi geliştirmek olmalıdır” dedi.

Ankara savunmanın üssü

MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal ise ASO, İvedik OSB, OSTİM ve MÜSİAD Ankara'nın kurucusu olduğu Platform Ankara çalışmalarına değinerek, Ankara'nın savunma sanayi alanında Türkiye’nin merkez üssü konumunda olduğunu dile getirdi. Programda söz alarak değerlendirmelerde bulunan özel sektör temsilcileri ve oda başkanları, özellikle Kahramankazan'da temeli atılan; ancak ilerleme kaydedilemeyen Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas OSB konusunda atılması gereken adımların ivedilikle tamamlanması konusunda taleplerini iletti. Toplantıda, Kahramankazan'daki kümelenmenin Eski Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler ve tüm Platform bileşenleri tarafından bizzat takip edileceği vurgulandı.
http://www.sanayigazetesi.com.tr/savunma-sanayii/savunma-sanayi-icin-tum-ulke-entegre-edilmeli-h12677.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder