Savunma ve Stratejik Analizler

18 Ocak 2017 Çarşamba

Milli fırkateyne ilk kaynak bugün yapılıyor

18.01.2017 DENİZ HABER AJANSI

Milgem kapsamında inşa edilecek ilk fırkateyn olan TCG İstanbul'da ilk kaynak bugün törenle yapılacak. ‘TCG İstanbul’ Türkiye’nin 5’inci milli gemisi olacak. Milgem kapsamında inşa edilecek ilk fırkateyn olan TCG İstanbul'da ilk kaynak bugün törenle yapılacak. ‘TCG İstanbul’ Türkiye’nin 5’inci milli gemisi olacak.

Türkiye’nin 5. milli gemisinin ilk kaynak töreni bugün yapılacak. Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacı doğrultusunda Pendik’teki İstanbul Tersane Komutanlığı’nda inşasına başlanacak milli fırkateyn serisinin ilk gemisinin adının “TCG İstanbul” olacağı öğrenilirken 2021’de Türk Donanması’na katılması planlanıyor. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu’nun katılacağı törenle inşasına başlanacak “TCG İstanbul”un ardından TCG İzmir, TCG İzmit ve TCG İçel’in yapımına başlanacak.

Boyu 113 metre olacak

TCG Heybelida, Büyükada, Burgazada ve Kınalıada’nın ardından Donanma’ya katılması planlanan TCG İstanbul, “I” sınıfı fırkateynlerin ilki olacak. 113 metre uzunluğunda ve 3 bin ton ağırlığında olması planlanan geminin tüm dizayn ve inşası Türk mühendis ve işçileri tarafından gerçekleştirilecek.

Silah kontrol ve radarı yerli

Donanma’da halen 3 sınıfta 16 adet fırkateyn bulunuyor. Fırkateynler deniz gücünün en önemli ve etkin savaş gemisi olarak hizmet ediyor. TCG İstanbul’un F 515 borda numarasıyla hizmet vereceği öğrenildi. S 70B Seahawk helikopter pisti ve hangarına sahip olması planlanan TCG İstanbul’un silah kontrol, sonar ve radarı tamamen yerli olacak. Hava savunma kadar denizaltı savunma ve torpido aldatma özellikleri de olan TCG İstanbul’un motorları yurtdışından gelecek.

http://www.denizhaber.com.tr/milli-firkateyne-ilk-kaynak-bugun-yapiliyor-haber-72184.htm

http://turkishnavyshipbucket.blogspot.com/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder