Savunma ve Stratejik Analizler

15 Şubat 2017 Çarşamba

Almanya, 6 adet MKS-180 tipi çok yönlü savaş gemisi satın alacak

14.02.2017 Şeref ALAGÖZOĞLU / Deniz Haber Ajansı

Alman Savunma Bakanlığı Sözcüsü, Alman Donanması'nın ihtiyacına binaen, 2023 yılına kadar 6 adet MKS-180 tipi çok yönlü savaş gemisi satın almak için çalışmalara başlandığını açıkladı

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen'in sözücüsü yaptığı açıklamada, Alman Donanması'nın ihtiyacına binaen, 2023 yılına kadar 6 adet MKS-180 tipi çok yönlü savaş gemisi satın almaya karar verildiğini açıkladı.

2023'ten teslim edilecek olan yeni gemiler kara ve su altındaki hedeflere saldırmak ve diğer gemilere hava koruması sağlamak için kullanılacak.

Alman Donanması için inşa edilecek yeni savaş gemilerine, Bremen merkezli Luerssen Tersanesi, Thyssen Krupp Marine Systems, Blohm + Voss ve Hollandalı Damen Tersaneleri ile İngiltere'nin BAE Systems'in teklif verdiği belirtildi.

ALMANYA, NORVEÇ VE HOLLANDA İLE FLÖRT EDİYOR

Alman Hükümeti, Fransa ile birlikte, özellikle de İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çekilmesinden sonra, daha fazla Avrupa savunma ve güvenlik işbirliğini zorunlu tutuyor. Berlin ayrıca son anlaşmalarla Hollanda ve Norveç'le olan ikili askeri ilişkilerini derinleştirdi.

Norveç, geçen hafta Almanya'nın Kongsberg Gruppen'den 1 milyar 200 milyon dolarlık deniz kuvvetlerine füze alacağını açıkladı. Alman Savunma Bakanlığı ise iki ülkenin Norveç firmasının füze geliştirme konusunda birlikte çalışacağını kaydetti.

MKS-180 gemileri yeni füzelerle donatılmış ilk savaş gemisi olacak ve daha uzun vadede Alman ve Norveçli fırkateynler için standart donanım haline gelecek.

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, altı gemi satın alma kararı mevcut tedarik sürecini etkilemeyeceğini ve söz konusu iki ek geminin ayrı bir parti kapsamında satın alınmasının söz konusu olacağını ifade etti.
http://www.denizhaber.com.tr/almanya-6-adet-mks-180-tipi-cok-yonlu-savas-gemisi-satin-alacak-haber-72684.htm

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder