Savunma ve Stratejik Analizler

8 Şubat 2017 Çarşamba

Focused Operation 04-19 Şubat 2017

07 Şubat 2017 Deniz Kuvvetleri Komutanlığı

NATO’nun deniz güvenliğine, küresel barış ve istikrara katkı sağlamak maksadıyla Doğu Akdeniz’de yürüttüğü Deniz Muhafızı Harekâtı (Operation Sea Guardian) kapsamında 04-19 Şubat 2017 tarihleri arasında İtalya, Türkiye ve Yunanistan’dan Deniz Kuvvetleri unsurlarının katılımıyla Türk Deniz Kuvvetlerinden 2’nci Muhrip Filotillası Komodoru Deniz Kurmay Albay M. Emre SEZENLER’in taktik kontrolünde Odak Harekâtı (Focused Operation) icra edilmektedir.

2. Odak Harekâtı, deniz güvenliğini tesis etmek maksadıyla bir deniz görev grubunun sorumluluk sahası içerisinde denizde durumsal farkındalık sağlamak, deniz alanındaki tehditleri caydırmak ve azaltmaya yönelik faaliyetlerini içermektedir.

3. Söz konusu harekâtın hazırlık safhasında;

a. İtalya Deniz Kuvvetlerinden ITS AVIERE (F-583) ve Yunanistan Deniz Kuvvetlerinden HS NAVARINON (F-461) Aksaz/Marmaris liman ziyaretinde bulunmuş,

b. Katılımcılara, Aksaz Deniz Üssünde konuşlu Çok Uluslu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi (MARSEC COE) hakkında tanıtıcı brifing verilmiş,

c. Deniz Muhafızı Harekâtına ilişkin muhtelif brifingler icra edilmiş ve hazırlıklar gözden geçirilmiş,

ç. Liman periyodu hitamında, TCG GAZİANTEP, HS NAVARINON ve ITS AVIERE tarafından Odak Harekâtına yönelik seyir faaliyetlerine başlanmıştır.
https://www.dzkk.tsk.tr/guncelduyuru.php?id=1038&dil=1

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder