Savunma ve Stratejik Analizler

28 Şubat 2017 Salı

İlk iki ANKA-S teslimata hazır

28/02/17 Kaynak: www.kokpit.aero

TAI tarafından tasarlanıp geliştirilen ANKA İnsansız Hava Aracı (İHA) yeni modeli ANKA-S’in ilk teslimatı mart ayında gerçekleştirilecek.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) arasındaki anlaşmaya göre, mart ayında iki ANKA-S ile bir yer sistemini içeriyor.

Programa göre, ikinci teslimatta ise 4 uçak ve bir yer sistemi bu yıl sonuna kadar yapılacak. Kalan 4 uçak ve bir yer sistemi de 2018 içinde Hava Kuvvetleri envanterine girecek.

İLK UÇUŞUNU 25 EYLÜL 2016’DA YAPTI

ANKA-S ilk uçuşunu 25 Eylül 2016 tarihinde Eskişehir Sivrihisar’daki Hava Meydan Komutanlığı’nda yaptı. TAI’nin testlerinin ardından SSM ve Hava Kuvvetleri yetkililerinin katıldığı sürecin ardından iki uçak ve yer sistemi teslimata hazır hale getirildi.

Diğer ANKA modelinden S’in en büyük farkı, uydu üzerinden kontrol. Böylelikle ANKA-S uzun menzilli operasyonlarda kullanılabiliyor. Türksat 4B üzerinden kontrol edilecek ANKA-S’te çanak tipi SatCom ve TAFICS yer alıyor. Araçta, milli uçuş kontrol radarına bilgisayarı ve yüksek çözünürlüklü CATS HD keşif, gözetleme ve hedef sistemi de yer alıyor.
http://www.kokpit.aero/anka-s-gun-sayiyor

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder