Savunma ve Stratejik Analizler

20 Nisan 2017 Perşembe

Aselsan’dan Milli Muharip Uçak için Akıllı Kokpit Çözümü

20.04.2017 DefenceTurkey

Milli Muharip Uçak Projesi için Geliştirilen Akıllı Kokpit Çözümleri IDEF 17` Fuarında Gün Yüzüne Çıkacak

Aselsan, halihazırda yürütmekte olduğu aviyonik projeleri kapsamında farklı boyutlarda geliştirdiği sayısal kokpit göstergelerinde uçuş verilerini, sensör videolarını, sayısal harita ve taktik sembolojilerini üreterek pilotlara en anlaşılır şekilde, geliştirdiği bu modül ekranlar sayesinde ulaştırıyor. Bu gösterge sistemleri, özgün olarak geliştirilmiş olan görev bilgisayarları ile entegre olarak çalışırken, bu sayede, sensör ve silah yönetimi dahil olmak üzere Görev ve Uçuş Yönetimi yapabilme kabiliyetine sahip modern sayısal kokpitlerin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Yeni nesil muharip hava platformlarında kullanılmak üzere geliştirilmekte olan Entegre Modüler Ekran, görev bilgisayarı ve gösterge özelliklerini tek bir ekipmanda toplayan akıllı kokpit çözümü olarak kullanıcıya sunuluyor. Sistem, entegre olduğu cihazlardan gerekli bilgileri alarak, farklı görüntüler oluşturabilirken, video ve grafik görüntülerini istenilen şekilde bölerek, dokunmatik geniş ekran üzerinde sergileyebiliyor. Akıllı kokpit çözümü pilotlara, ekran veya kontrol paneli üzerinden ana uçuş ekranı, kokpit yönetim bilgileri ve sayısal harita gibi göreve ilişkin sayfaları seçme imkanı da sağlıyor. Sistem ayrıca platform ihtiyaçlarına uygun görev fonksiyonlarını yöneten uçuş harekat yazılımına da sahip. Bu yazılım sayesinde bütün gösterge ve görev fonksiyonları, veri yönetimi, akıllı kokpit ile arayüzü olan alt-sistemlerin kontrolü entegre olarak birarada çalışabiliyor.

Geliştirilen akıllı kokpit çözümünde, üç boyutlu ses, sentetik görüntü ve otomatik konuşma tanıma gibi bir çok gelişmiş özellik de bulunuyor. Yeni nesil akıllı kokpit çözümünün, gelişmiş muharip uçak kokpit gösterge sistemi olarak Milli Muharip Uçak projesi dahil pek çok modern hava platformunda kullanılması hedefleniyor.

9-12 Mayıs tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleşecek IDEF 2017 fuarında Aselsan standında bu teknolojilerin ziyaretçi ve katılımcılara tanıtılması planlanıyor.
http://www.defenceturkey.com/tr/icerik/aselsan-dan-milli-muharip-ucak-icin-akilli-kokpit-cozumu-2648#.WPjCfNKGPIU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder