Savunma ve Stratejik Analizler

4 Nisan 2017 Salı

KORKUT'un ihracatı için ilk adım atıldı

04 Nisan 2017 Akşam

Milli imkanlarla üretilen KORKUT hava savunma sisteminin ihracatı için ilk adım atıldı.

TSK'nın hava savunma yeteneğini güçlendirmek için geliştirilen milli imkanlarla geliştirilen KORKUT hava savunma sistemi gösterdiği başarı sonrası diğer ülkelerin de dikkatini çekti.

SERİ ÜRETİME BAŞLADI

Yakın zaman için ASELSAN ve FNSS işbirliğiyle zırhlı ve mekanize birliklerin hava savunma ihtiyaçları için geliştirilen Kundağı Motorlu Hava Savunma Sistemi KORKUT'un seri üretimine başlanmıştı.

quwa.org'da yer alan bilgilere göre Pakistan ve Türkiye arasında TSK'nin envanterine alacağında bile fazla sayıda Korkut Hava Savunma Sistemi tedariği için görüşmeler sürüyor. Pakistan ve Türkiye arasında ilk görüşmeler IDEAS'da gerçekleşti ve Pakistan'dan bir heyetin Türkiye'ye gelerek KORKUT'u incelemesine karar verildi.

KORKUT'UN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

KORKUT'un ateş gücü MKEK tarafından üretilen iki adet 35 mm'lik toptan oluşuyor. KORKUT, iki ayrı mermi besleme sistemi kullanarak, namlulardan biri arızalansa dahi diğer namlu ile ateş edebiliyor. Otomatik mühimmat besleme sistemi de olan KORKUT, dakikada bin 100 atış yapabiliyor. Menzili 4 kilometre olan sistem, hava-yer mühimmatları, seyir füzeleri, helikopter ve İHA'lara karşı geliştirildi.

http://www.aksam.com.tr/ekonomi/korkutun-ihracati-icin-ilk-adim-atildi/haber-611452

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder