Savunma ve Stratejik Analizler

4 Mayıs 2017 Perşembe

AcroSAT, KILIÇ Sınıfı hücumbotlara uydu haberleşmesi sağlayacak

3 Mayıs 2017 MSİ Dergisi

ASELSAN, IDEF 2017 öncesinde yayınladığı basın bilgilendirme dosyasında, AcroSAT Stabilize Anten Sistemi ile ilgili bilgiler verdi.

AcroSAT Stabilize Anten Sistemi, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile 2015 yılı Mayıs ayında imzalanan KASUMSİS (Kılıç Sınıfı Hücumbotlara Askeri Uydu Muhabere Sistemi ) Projesi sözleşmesi kapsamında, Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Sektör Başkanlığı tarafından geliştiriliyor. 2021 yılına kadar teslimatları tamamlanacak olan sistem, KILIÇ sınıfı hücumbotlara entegre edilerek zorlu deniz koşullarında uydu haberleşmesi sağlayacak.

AcroSAT, 105 cm X-Band reflektöre sahip olacak ve 3-eksende hassas stabilizasyon sağlayacak şekilde tasarlandı. Cross-elevasyon için kullanılan üçüncü eksen, yüksek uydu elevasyon açılarında oluşabilecek “key- hole” etkisini önleyecek. Daha iyi ataletsel stabilizasyon, kusursuz hareket ve hassas yönlendirme sağlaması amacıyla, sistemde direkt-sürüş motorlar kullanılacak. AcroSAT’ın daha hafif ve sağlam olabilmesi için karbon fiber malzemeden üretilen kaide ve reflektör kullanılacak. AcroSAT, özel tasarım RF ekipmanı sayesinde uydu haberleşmesi için yüksek RF Performansı sergileyecek.

ASELSAN, AcroSAT teknolojisi ve tecrübesine dayanarak, daha büyük gemiler için çözüm sağlaması amacıyla 1,5 metre ve 1,8 metre reflektörlü X-Bant anten sistemleri de tasarlıyor.
http://www.milscint.com/tr/acrosat-kilic-sinifi-hucumbotlara-uydu-haberlesmesi-saglayacak/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder