Savunma ve Stratejik Analizler

23 Mayıs 2017 Salı

Deniz Kuvvetleri T129 ATAK helikopteri ile ilgileniyor

22/05/17 Kaynak: www.kokpit.aero

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterinde başarıyla kullanılan TAI imalatı T129 ATAK helikopterleri için Deniz Kuvvetleri’ne de alımı için çalışmalar yapılıyor. Özellikle envantere girecek TCG Anadolu LHD (Havuzlu Helikopter Gemisi) üzerinde görev yapması öngörülen ATAK helikopteri için TAI gövdede bazı değişiklikler yapmayı planlıyor.

Eğer sözleşme imzalanırsa, T129’un gövdesi deniz şartlarında etkilenmemesi için bazı değişiklikler yapılacak. Korozyon önleyici bu sistemler ile helikopter üzerine gelecek tuzlu suyun oluşturacağı yapısal hasarların önüne geçilmesi öngörülüyor.

Amerikan Deniz Piyadeleri’nin AH-1 Cobra kullanımı gibi T129’lar da Deniz Kuvvetleri’nin operasyonlarına atış desteği sağlayacak. Ayrıca bu helikopterler için yük helikopter alımı da planlar arasında.

Projenin ilk etabında, 9 adet EDH (Erken Duhul Helikopteri) teslimatından sonra 40 adetlik T129B üretimine geçilmişti. Kara Kuvvetleri’ne teslim edilen helikopterlerden sonra geçtiğimiz aylarda Emniyet Genel Müdürlüğü için de T129 siparişi verilmişti. Bu anlaşma için ITAR olarak adlandırılan motor için ihracat izni bekleniyor.

http://www.kokpit.aero/deniz-kuvvetleri-nden-atak-ilgisi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder