Savunma ve Stratejik Analizler

11 Mayıs 2017 Perşembe

Otomatik imha sistemi: Piri Kas

Mayıs 11, 2017 Yeni Şafak

Aselsan'ın “Piri Kas Sistemi” ilk kez IDEF 2017’de tanıtıldı. Sistem, hava ve deniz hedefleri için güdümlü mermileri tespit ederek otomatik imha edilmesini sağlıyor.

IDEF 2017’de Aselsan Korvet ve Fırkateyn ile hız botları için ürettiği yeni nesil takip sistemlerini ilk kez görücüye çıkarttı. Türk Deniz Kuvvetleri’nin talepleri ve istekler dolayısıyla tasarlanan Piri Kas Sistemi fuarda katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı. Son teknoloji ürünleri kullanılan, tasarımının yüzde 100 yerli olduğu sistem hakkında bilgi veren ASELSAN Elektro-Optik Deniz Sistemleri Program Müdürlüğü’nde Proje Sorumlusu Ahmet Hakan Sezgin, gemilerde 360 derece gözetleme ve pasif olarak algılama yapabilecek bir sistem ürettiklerini belirtti.

HEDEF TAKİBİ KOLAYLAŞTI

Korvet ve Fırkateynler için üretilen sistemin üzerinde yeni nesil termal kameraların bulunduğunu söyleyen Sezgin, “Kameralardan biri uzaktan teşhis kamerası diğeri ise sürekli zum özelliğine sahip yüz kamerasıdır. Lazer mesafe bulucu ve Opsiyonal Lazer sabitleyici de ürüne eklenen yeni özelliklerdir. Bu sensörler sayesinde ilgili hedeflerin tespit edilip takip edilmesi kolaylaşacaktır” dedi.

İLK ENTEGRE 2018’DE

Deniz Gözü Ahtapot Sistemi’nin de ilk kez fuarda sergilendiğini belirten ASELSAN Elektro-Optik Deniz Sistemleri Program Müdürlüğü’nde Proje Sorumlusu Sezgin, “Botlarda kullanılmak üzere Deniz Gözü Ahtapot Sistemi'ni ürettik. Bu sistem daha hızlı görüntü ve hedef belirleme özelliğine sahip. Yapılan anlaşmalar kapsamında ilk kez 2018 yılında Milgem-3 gemisine entegre edilecek" değerlendirmesinde bulundu.

http://www.yenisafak.com/ekonomi/otomatik-imha-sistemi-piri-kas-2655989

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder