Savunma ve Stratejik Analizler

6 Mayıs 2017 Cumartesi

TAI'nın helikopteri T-625'ten ilk görüntüler


06 Mayıs 2017 Habertürk/Güntay Şimşek

Gazete Habertürk yazarı Güntay Şimşek,TAI’nın özgün tasarımı olan genel maksat helikopteri T-625'i yazdı.

Silahlı ve silahsız versiyonlarıyla insansız hava aracı (İHA) ANKA, eğitim ve hafif sınıf saldırı uçağı Hürkuş, taaruz ve taktik helikopteri T129 ATAK, şu an Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ’nin (TUSAŞ-TAI) gökyüzünde süzülen 3 eseri olarak dikkat çekiyor. Yaklaşık 1 yıl sonra ise bunlara bir de TAI’nin özgün tasarımı olan genel maksat helikopteri T-625 eklenecek. Hafta içinde TAI’nin Akıncı’daki tesislerine yaptığım seyahatte, özgün genel maksat helikopteri T-625’in ilk mock-up’ı ile karşılaştım.

Gelecek hafta İstanbul’da 13. kez kapılarını açacak Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF 2017’de ilk tanıtımı için hazırlanan T-625’i böylece herkesten önce görüp içini inceleme, test etme şansım oldu. TAI Genel Müdürü Temel Kotil ile beraber incelediğimiz genel maksat helikopterinin isim hikâyesi de ilginç: Türk veya Türkiye’ye atfen “T”, helikopterin maksimum 6 ton kalkış ağırlığı, 2 motor ve 5 pale sahip olması sebebiyle, T-625 olarak isimlendirilmiş. Zorlu iklim şartları ve coğrafyalarda, yüksek irtifa ve yüksek sıcaklıkta, gece ve gündüz şartlarında etkin bir şekilde faaliyet göstermek üzere tasarlanan T-625 helikopteri’nin, TAI’nin ATAK helikopteri programında kazandığı bilgi, birikim, beceri ve yeteneklerle, yapısal ve aviyonik sistemlerin yanı sıra transmisyon, rotor ve iniş takımları gibi kritik öneme haiz sistemlerin tasarım ve üretimlerinin de tamamen milli kaynaklarla kullanılarak gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Fuarda ilk defa kamuoyunun önüne çıkacak olan T-625 özgün helikopterin, 6 Eylül 2018 sabah saat 06.00‘da, havanın, hava araçları için en sakin zamanları sunduğu zaman diliminde ilk uçuşunu yapacak şekilde çalışmalar sürdürülüyor. İmalat hattında Genel Müdür Kotil ile incelediğimiz T-625 helikopterinin genç, dinamik ve heyecanlı tasarım ekibiyle de tanıştım, TAI Helikopter Grup Başkanı Metin Sancar’dan da detaylı bilgiler aldım.
...
http://www.haberturk.com/gundem/haber/1485432-tainn-helikopteri-t-625ten-ilk-goruntuler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder