Savunma ve Stratejik Analizler

11 Mayıs 2017 Perşembe

TUSAŞ-BAE İmza Töreni

10.05.2017 SSM

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve TUSAŞ arasında 05.08.2016 Tarihinde imzalanan Dönem-I Aşama-I (Ön Tasarım) Sözleşmesi ile yürütülmekte olan Milli Muharip Uçak Geliştirilmesi (TF-X) Projesi kapsamında, Ana Yüklenici’nin teknik destek alabileceği bir Yabancı İşbirliği Firması (YİF) ile çalışması planlanmıştır.

Öncelikli olarak çalışmalara başlanacak firma olarak belirlenen BAE Systems ile “Pre-Contract Study” (PCS) olarak anılan sözleşme öncesi çalışmalar kapsamında sözleşme görüşmelerinin yanı sıra motor seçimi, kavramsal tasarımın gözden geçirilmesi, altyapılar vb. gibi konulara yönelik ortak faaliyetler icra edilmiştir.

Yürütülen çalışmalar neticesinde, TUSAŞ ve BAE Systems arasında imzalanacak işbirliği anlaşmasının ana prensiplerine ilişkin olarak taraflarca mutabakata varılarak 28 Ocak 2017 tarihinde ‘Heads of Agreement’ dokümanı imzalanmış olup, iki firma arasındaki İşbirliği Anlaşmasının (Collaboration Agreement) tamamlanması en kısa sürede tamamlanması beklenmektedir.

Milli Muharip Uçak Geliştirilmesi (TF-X) Projesi kapsamında İngiltere Hükümeti ve Türk Hükümeti arasında gerçekleştirilmesi planlanan G to G İmza Töreni

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve TUSAŞ A.Ş. arasında 05.08.2016 Tarihinde imzalanan Dönem-I Aşama-I (Ön Tasarım) Sözleşmesi ile yürütülmekte olan Milli Muharip Uçak Geliştirilmesi (TF-X) Projesi kapsamında, Türkiye ve İngiltere Hükümetleri arasında TF-X Projesi özelinde görüşmeler başlatılmış olup her iki ülke Savunma Bakanları seviyesinde uzun dönem taahhütlere ilişkin Mektup Teatisi yöntemiyle stratejik seviyede bir işbirliği tesis edilmiştir.

Bu doğrultuda IDEF fuarı bünyesinde 10 Mayıs 2017 tarihinde, her iki ülkenin bakanlarınca TF-X Projesi’nde işbirliğine yönelik imzalanan mektuplara ilişkin bir tören gerçekleştirilmiştir.

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/duyurular/PressReleases/Sayfalar/20170510_MMU.aspx

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/duyurular/PressReleases/Sayfalar/20170510_MMU_GG.aspx

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder