Savunma ve Stratejik Analizler

2 Haziran 2017 Cuma

Milli nişangah yatırımı büyüyor

02.06.2017 AA

Özgün ve milli silah nişangahlarının üretildiği ASELSAN Hassas Optik'te yaklaşık 10 milyon liralık yatırımla modernizasyon ve ürün çeşitlendirmesine gidilecek. Sahip olduğu kapasite ile Avrupa’da lider konumda bulunan Aselsan Hassas Optik, yeni yatırımla güçlendirilecek.

Savunma sanayisinin ihtiyaç duyduğu optiklerin tasarımı, seri üretimi ve bu optikleri kullanarak özgün ve milli silah nişangahlarının üretimini gerçekleştiren tesiste, modernizasyon ve ürün çeşitlendirilmesi amacıyla yatırıma gidilecek.

Bu kapsamda yapılacak çalışmalar için yaklaşık 10 milyon liralık bir kaynak kullanılacak. Yatırım için 2 milyon 126 bin 296 dolarlık makina ve teçhizat ithalatı öngörülüyor. Söz konusu yatırımla 50 kişilik de istihdam yaratılacak.

Yatırımla birlikte yılda 36 bin 720 silah üstü gündüz görüş nişangahı, 4 bin 80 oküler gövde, 44 bin 880 aralayıcı, 20 bin 400 tutucu, 10 bin gece görüş cihazı, 12 bin objektif ve oküler takımı, 35 bin optik ekipmanlar için mekanik parça, 80 bin mercek üretim kapasitesi sağlanacak.

Yuksek teknolojinin ve savunma sanayinin yurt sathına yayılmasına öncülük eden, cari açığın azaltılmasına katkıda bulunan ASELSAN Hassas Optik'te gerçekleştirilecek bu yatırım, ekonomi bakanlığı tarafından yatırım teşviklerinden yararlandırılacak.

Bu kapsamda, yatırım için Gümrük Vergisi muafiyeti, KDV istisnası, yüzde 80 vergi indirimi, yüzde 40 yatırım katkısı, 7 yıl sigorta primimi işveren hissesi desteği, faiz desteği sunulacak.

SAVUNMA SANAYİSİ İÇİN ÖRNEK TESİS

ASELSAN Hassas Optik, mor otesi, gorunur ve yakın kızılotesi bantlar icin optik, optik takım ve optik cihazlara yonelik olarak arastırma-gelistirme calısmalarını yapmak ve soz konusu optik elemanların uretim ve satısını gerceklestirmek amacıyla 2014'te Sivas’ta kuruldu. S?irketin sermayesinin yüzde 50’si ASELSAN’a, yüzde 50'si Sivaslı sanayicilerin kurduğu Sivas Optik Malzemeleri Sanayi ve Ticaret AŞ'ye ait bulunuyor.

ASELSAN Hassas Optik Tesisi geçen yıl hizmete girdi. Sivas Organize Sanayi bünyesinde 5 bin metrekarelik kapalı alanda faaliyete başlayan tesiste, yüksek teknoloji kullanarak yıllık 100 bin mercek üretimi hedefleniyor.

ASELSAN Hassas Optik, üretim ve elektro-optik montajın yanında Cumhuriyet Üniversitesi Teknokent Yerleşkesi'nde Ar-Ge çalışmaları yürütüyor.

Tesis, Savunma Sanayii Müsteşarlığının teknolojinin tabana yayılması hedefi için örnek teşkil ediyor. Farklı ve özellikli bir alandaki kritik bir teknolojide kazanılan yetenek ve tesis, optik ürünler kullanan tüm yurt içi firmaların ihtiyacına cevap vermenin yanı sıra ihracat için de kullanılacak.
http://www.milliyet.com.tr/milli-nisangah-yatirimi-buyuyor-ekonomi-2461480/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder