Savunma ve Stratejik Analizler

2 Temmuz 2017 Pazar

Toplam 50 adet CN235 uçağı modernize ediliyor

1/07/17 Kaynak: www.kokpit.aero

CN235’lerin modernizasyonu Hava Kuvvetleri yapacak Türk Hava Kuvvetleri tarafından hafif nakliye görevlerinde kullanılan CN235 uçaklarının modernizasyonu için düğmeye basıldı. Toplam 50 adet uçağın, avionik modernizasyonu gerçekleştirilecek.

Yapılacak yenileştirme ile uçakların hava sahasında daha emniyetli uçmaları sağlanacak. Yeni nesil seyrüsefer sistemleri de CN235’lerde yer alacak. Avionik modernizasyonu, Kayseri’deki 2’nci Hava İkmal Bakım Merkezi’nde yapılacak.

DÜNYANIN EN BÜYÜK CN235 FİLOSU

İspanyol CASA ile Endonezyalı IPTN tarafından tasarlanan uçak, halen Airbus portföyünde yer alıyor. Çift turboprop motorlu nakliye uçağı, Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterine 1991’de girmeye başladı. Uçaklar halen Hava Kuvvetleri’nin yanı sıra Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlıkları’nda da görev yapıyor. Toplam 59 adet uçak nakliyeden VIP taşımaya, deniz karakoldan elektronik karıştırmaya kadar farklı görevlerde kullanılıyor.

İki yıl önce Airbus, Kayyseri 2’nci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı’nı bölgesel destek merkezi olarak ilan etmişti. Bu merkez, 20 yıldır CN235 uçaklarına bakım hizmeti veriyor.
http://www.kokpit.aero/tsk-cn235-aviyonik-modernizasyon-

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder