Savunma ve Stratejik Analizler

10 Ağustos 2017 Perşembe

TAI “Hürjet” projesine başladı!

10.08.2017 Kaynak: www.savunmaveteknoloji.com

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) tarafından tasarlanan turboprop motorlu eğitim ve yakın hava desteği uçağı Hürkuş’un jet motorlu modeli için harekete geçildi.

TAI Genel Müdürü Temel Kotil, TAI’nin kendi kaynak ve ekibiyle hala Türk Silahlı Kuvvetleri için üretilmekte olan pervaneli uçak Hürkuş’un jet motorlu versiyonu üzerinde çalışmaya başladığını söyledi.

Kotil TUSAŞ’ta düzenlenen Ulusal Kali̇te Hareketi̇ İyi̇ Ni̇yet Bi̇ldi̇rgesi̇ İmza Töreni’nde yaptığı açıklamada ” Halen eğitim amaçlı kullanılan jet uçaklarının sınıfından bir uçak üzerinde çalışılıyor. Mevcut Hürkuş tasarım ekibi TUSAŞ’ın öz kaynakları ile bu projeye yönlendirildi” dedi.

Kotil “Hürkuş’un aviyonikleri yerli olarak geliştirildi. Bu kazanımlar Hürkuş’un jet versiyonunun tasarımında da avantaj sağlayacak. Bu konuda şu an Hava Kuvvetleri ve Savunma Sanayii Müsteşarlığının bir talebi yok. Hürkuş temel eğitim uçağı da 2018 Haziran ayından itibaren TSK’ ya teslim edilmeye başlayacak.Uçak yapmaya devam ediyoruz, devam da etmeliyiz. Her yıl yüzde 25 büyümek istiyoruz. Bunu sağlamak için sıra dışı şeyler yapmamız gerekli.” dedi.

http://savunmaveteknoloji.com/tai-hur-jet-projesine-basladi/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder