Savunma ve Stratejik Analizler

19 Şubat 2017 Pazar

FIRAT KALKANI HAREKATI KAHRAMANLARINAhttps://www.youtube.com/watch?v=zO2hei1cqnw


Mpt-76 İmalat Sözleşmesi İmzalandı

17 Şubat 2017 IHA

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile Sarsılmaz Silah Sanayi A.Ş. arasında Modern Piyade Tüfeği Projesi kapsamında; MPT-76 İmalat Sözleşmesi imzalandı.

Savunma Sanayi Müsteşarlığınca yürütülmekte olan Modern Piyade Tüfeği Projesi kapsamında; MPT-76 İmalat Sözleşmesi, Sarsılmaz Silah Sanayi A.Ş. ile Müsteşarlık arasında imzalandı. Sözleşme Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir’in katılımıyla imzalandı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı birliklerine teslim edilecek, MPT-76’nın tedarik edilmesi amacıyla yürütülen proje kapsamında, 10 bin adet MPT-76 üretilecek.

Tüm tasarım, geliştirme ve kalifikasyon faaliyetleri tamamen millî imkânlarla gerçekleştirilmiş olan MPT-76’nın seri üretim döneminde, öncelikle Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere tüm dost ve müttefik ülkelerin hafif silah ihtiyacının karşılanması hedefleniyor.
http://www.milliyet.com.tr/mpt-76-imalat-sozlesmesi-imzalandi-ankara-yerelhaber-1849969/

18 Şubat 2017 Cumartesi

Norway opts to buy German submarines

08 February 2017 Sebastian Schulte, Bonn - IHS Jane's Defence Weekly

Norway's decision, announced on 3 February, to procure four Type 212NG submarines and enter a strategic partnership with the German Navy and Germany's naval industry will have major implications for both countries' defence industries.

As part of the agreement Germany will also buy two submarines in the same NG (Norway-Germany/Next Generation) configuration. The deal could also be expanded to meet Dutch and Polish requirements, as both countries have been in continuous negotiations with Norway. So far Poland has signed industrial co-operation agreements with Saab/Kockums and DCNS.
...
http://www.janes.com/article/67555/norway-opts-to-buy-german-submarines

Turkish Armed Forces "Aspilsan" Türk Silahlı Kuvvetleri

Aspilsan yeni Ar-Ge merkezini açtı

17.02.2017 Kaynak: www.savunmaveteknoloji.com

Enerji depolama, yenilenebilir enerji ve güç sistemleri alanlarında sivil ve askeri kullanımlar için çözümler sunan ve dünyada uçak bataryası üreten 5 firmadan biri olan Aspilsan, enerji, sektöründe ilk Ar-Ge merkezini Ocak ayında faaliyete geçirdi.

Kayseri’nin ikinci Ar-Ge Merkezi’nde önemli çalışmalar yürüteceklerini ifade eden Aspilsan Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy, “Aspilsan Enerji olarak, Ar-Ge konusunda mevcut işbirliklerimizi sürdürerek yeni pil teknolojilerini takip edeceğiz. Ar-Ge Merkezi bünyesindeki laboratuvar ve atölyelerimizde bilimsel araştırmalar ve üretime yönelik araştırmalar sonucunda yeni patentler alacağız. Enerji depolama ve enerji üretimi alanlarında inovasyon ve tasarımı daha da geliştireceğiz. Böylece katma değeri yüksek üretim hedefinde üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz” dedi. Aksoy şöyle devam etti; “Sürdürülebilir inovasyonla gerçekleştireceğimiz çalışmalarla 50 patent almayı, yetkinlik merkezi sayımızı 4’e çıkarmayı ve üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde her yıl 5 yüksek lisans/ doktora tezini desteklemeyi hedefliyoruz. Merkezimiz, Türkiye’nin 359, Kayseri’nin ise 3. ArGe Merkezi olma özelliğine sahip. Sektörümüzde ise ilk Ar-Ge merkezi olma özelliğini taşıyor.”

Kayseri OSB’deki tesislerinde Türk Silahlı Kuvvetleri için değişik tiplerde nikel katmiyumlu piller, bataryalar ve aküler üretildiğini belirten Aksoy, “Tesislerimizde pil teknolojileri, batarya yönetim devreleri ve alternatif enerji kaynakları olan şarj edilebilir pil ve yakıt hücreleri gibi enerji depolama ve enerji üretim sistemlerine ihtiyaç duyan sektörlerin değişen ihtiyaçlarına ve müşterilerinin beklentilerine yönelik çalışmalar yapıyoruz” dedi.
http://savunmaveteknoloji.com/aspilsan-ar-ge-merkezi-enerji-uretecek/

TÜBİTAK SAGE KGK KANATLI GÜDÜMLÜ AKILLI BOMBA SMART WING ADAPTER KIT

'Kanatlı Güdüm Kiti' 100 km'den nokta atışı sağlayacak

18.02.2017 Haber7.com

Milli imkanlarla üretilen ve testleri devam eden 'Kanatlı Güdüm Kiti', mevcut MK83 ve MK82 bombalarının menzilini 100 km'ye kadar çıkaracak. Testlerin tamamlanmasından sonra 'Kanatlı Güdüm Kiti' Türk Hava Kuvvetleri'nin envanterine girecek.

Makina Kimya Endüstrisi Kurumu tarafından üretilen klasik mühimmatları TÜBİTAK-SAGE'nin geliştirdiği 'Kanatlı Güdüm Kiti' akıllı hale getirecek. Böylece mevcut havadan karaya atılan MK-82 ve MK-83 tipi bombalar her türlü hava koşulunda hassas vuruş yeteneği kazanacak. 2013 yılında gerçekleştirilen 'Pençe' tatbikatında ilk atış testlerinde Kanatlı Güdüm Kiti takılı olan MK-83 mühimmatı 100 km menzil'den hedefi imha etmişti.

TÜBİTAK-SAGE ile ASELSAN arasından imzalanan sözleşme kapsamında, TÜBİTAK SAGE güdüm kitlerinin geliştirilmesini üstlenecek.

Kanatlı Güdüm Kiti projesi ile birlikte Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçakları düşman hava savunma sistemlerinin etkili alanına girmeden hedefleri etkisiz hale getirecek.

Milli Savunma Bakanlığı'nın resmi Twitter hesabından 'Kanatlı Güdüm Kiti'ne ait video yayınladı.

Fiziksel Özellikler

Mk-82 ile birlikte
Boy: 2500 mm
Kanat Açıklığı: 2600 mm
Çap: 275 mm
Ağırlık: 300 kg

Mk-83 ile birlikte
Boy: 3200 mm
Kanat Açıklığı: 2600 mm
Çap: 355 mm
Ağırlık: 600 kg

Operasyonel Özellikler

30.000 ft irtifa için 60 NM ve 10.000 ft irtifa için 20 NM menzil
10 m hassasiyetle yüksek hızda öldürücü vuruş
10o-80o arasında ayarlanabilir vuruş açısı
600 knot uçuş hız limiti
KKS/ANS ile yüksek hassasiyet
Güçlü yok edici etki

http://ekonomi.haber7.com/ekonomi/haber/2260783-tamamen-yerli-100-kmden-nokta-atisi-saglayacak

16 Şubat 2017 Perşembe

Hürkuş-C ilk atışı için gün sayıyor

16.02.2017 Kaynak: www.savunmaveteknoloji.com

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen HÜRKUŞ-C Yeni Nesil Hafif Taarruz / Silahlı Keşif Uçağı ilk atışına hazırlanıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yakın hava destek ihtiyacını karşılayacak Hürkuş-C önümüzdeki günlerde atışlı testlere başlayacak. 2018 yılında TSK envanterine girmesi planlanan Hürkuş-C’ye ait ilk fotoğraflarda TUSAŞ’ın sosyal medya hesabından paylaşıldı.

Fotoğraflarda, Hürkuş-C’nin kanat altlarında yeralan istasyonlarda Roketsan ürünü dörtlü Cirit bataryası, Uzun Menzilli Anti-Tank Füzesi UMTAS ve yakıt tankı bulunuyor. Uçağın gövde altında ise Aselsan ürünü elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi ASELFLIR-300 yer alıyor.
http://savunmaveteknoloji.com/hurkus-c-ilk-atisi-icin-gun-sayiyor/

Türk Silahlı Kuvvetleri Kış Tatbikatı - 2017

50 KALİBRELİK YERLİ KESKİN NİŞANCI TÜFEĞİ

16.02.2017 HABER7

Savunma Sanayii'nde yerli hamleler peş peşe geliyor. Bora 12 ve MPT-76'dan sonra bir yerli silah daha geliyor.

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tarafından üretilen ve tüm dünyada dünyada büyük başarı sağlayan Mili Piyade Tüfeği MPT-76’den sonra yeni silah için çalışmaların başladı iddia edildi.

50 KALİBRELİK KESKİN NİŞANCI TÜFEĞİ

Daha önce "7.62 mm Keskin Nişancı Tüfeği" projesiyle Türkiye'nin ilk milli keskin nişancı tüfeği JMK Bora-12 üretilmişti. Şimdi ise MKEK 50 Kalibrelik keskin nişancı tüfeği için kolları sıvadı. MKEK tarafından tasarlanan yeni silahın demosu olduğu iddia edilen bir fotoğraf Savunma Sanayii araştırmacıları tarafından sosyal medya sitesi Twitter'dan paylaşıldı.

IDEF 2017'DE GÖSTERİME ÇIKABİLİR

Yeni keskin nişancı tüfeğinin ilk olarak IDEF 2017’de gösterime çıkacağını tahmin ediliyor.
http://ekonomi.haber7.com/ekonomi/haber/2259017-iste-turkiyenin-yeni-yerli-silahi

15 Şubat 2017 Çarşamba

Almanya, 6 adet MKS-180 tipi çok yönlü savaş gemisi satın alacak

14.02.2017 Şeref ALAGÖZOĞLU / Deniz Haber Ajansı

Alman Savunma Bakanlığı Sözcüsü, Alman Donanması'nın ihtiyacına binaen, 2023 yılına kadar 6 adet MKS-180 tipi çok yönlü savaş gemisi satın almak için çalışmalara başlandığını açıkladı

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen'in sözücüsü yaptığı açıklamada, Alman Donanması'nın ihtiyacına binaen, 2023 yılına kadar 6 adet MKS-180 tipi çok yönlü savaş gemisi satın almaya karar verildiğini açıkladı.

2023'ten teslim edilecek olan yeni gemiler kara ve su altındaki hedeflere saldırmak ve diğer gemilere hava koruması sağlamak için kullanılacak.

Alman Donanması için inşa edilecek yeni savaş gemilerine, Bremen merkezli Luerssen Tersanesi, Thyssen Krupp Marine Systems, Blohm + Voss ve Hollandalı Damen Tersaneleri ile İngiltere'nin BAE Systems'in teklif verdiği belirtildi.

ALMANYA, NORVEÇ VE HOLLANDA İLE FLÖRT EDİYOR

Alman Hükümeti, Fransa ile birlikte, özellikle de İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çekilmesinden sonra, daha fazla Avrupa savunma ve güvenlik işbirliğini zorunlu tutuyor. Berlin ayrıca son anlaşmalarla Hollanda ve Norveç'le olan ikili askeri ilişkilerini derinleştirdi.

Norveç, geçen hafta Almanya'nın Kongsberg Gruppen'den 1 milyar 200 milyon dolarlık deniz kuvvetlerine füze alacağını açıkladı. Alman Savunma Bakanlığı ise iki ülkenin Norveç firmasının füze geliştirme konusunda birlikte çalışacağını kaydetti.

MKS-180 gemileri yeni füzelerle donatılmış ilk savaş gemisi olacak ve daha uzun vadede Alman ve Norveçli fırkateynler için standart donanım haline gelecek.

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, altı gemi satın alma kararı mevcut tedarik sürecini etkilemeyeceğini ve söz konusu iki ek geminin ayrı bir parti kapsamında satın alınmasının söz konusu olacağını ifade etti.
http://www.denizhaber.com.tr/almanya-6-adet-mks-180-tipi-cok-yonlu-savas-gemisi-satin-alacak-haber-72684.htm

Rusya, iki fırkateynini Hindistan'a satıyor

15.02.2017 DENİZ HABER AJANSI

Rusya Federal Askeri Teknik İşbirliği Servisi Başkan Yardımcısı Vladimir Drojjov, daha önce Rus Karadeniz Filosu için Yantar tersanesinde üretilen 11356 projeli 2 firkateyni Hindsitan'a satacaklarını belirtti.

İlgili anlaşma, geçtiğimiz ekim ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi arasındaki görüşmenin ardından imzalanmıştı. Anlaşma, iki firkateynin Rusya'da, ikisinin de Hindistan'daki tersanelerde yapımını öngörüyor.

Toplamda Rus Karadeniz Filosu için 2020'ye kadar 6 firkateynin yapımı planlanıyordu. İki gemi donanmaya teslim edilirken bir gemi de halihazırda test aşamasından geçiyor.

Geriye kalan 3 geminin yapımı, daha önce Ukrayna'dan sağlanan motorların eksikliği yüzünden askıya alınmıştı. Yantar tersanesinde şu anda Amiral Butakov ve Amiral İstomin firkateynlerin gövdeleri beklemekte.

Hindistan Savunma Bakanı Maonhar Parrikar, Rusya'dan alınacak firkateynlerin motorlarını kendi imkanlarıyla satın alıp kuracaklarını açıkladı.
http://www.denizhaber.com.tr/rusya-iki-firkateynini-hindistana-satiyor-haber-72692.htm

Admiral Grigorovich-class frigate
https://en.wikipedia.org/wiki/Admiral_Grigorovich-class_frigate

12 Şubat 2017 Pazar

Türk Deniz Kuvvetleri'nin Somali Deniz Kuvvetleri Komutanlığına Katkıları

09 Şubat 2017 Deniz Kuvvetleri Komutanlığı

Türkiye Cumhuriyeti ile Somali Federal Cumhuriyeti arasında askeri alanda yapılan Eğitim, Teknik ve Bilimsel İşbirliği Mutabakatı kapsamında; Türk Deniz Kuvvetleri tarafından hazırlanan askeri kıyafetler, hibe olarak Somali Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Somali Sahil Güvenlik Komutanlığına 06 Şubat 2017 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Mogadişu Büyükelçiliğinde icra edilen tören ile teslim edilmiştir.

Somali Genelkurmay Başkanını temsilen Uluslararası İlişkiler Departmanı Başkanı Tuğgeneral Abdullah Hajı Mohammed Aynteni ile birlikte Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği, Lojistik ve Personel Başkanlıkları yetkililerinin iştirak ettiği törende, Türkiye Cumhuriyeti Mogadişu Büyükelçisi Sayın Olgan Bekar ve Somali Türk Görev Kuvveti personeli de hazır bulunmuştur.
https://www.dzkk.tsk.tr/guncelduyuru.php?id=1039&dil=1


8 Şubat 2017 Çarşamba

Özgün helikoptere yerli motor

Şubat 08, 2017 AA

Kara Kuvvetleri Komutanlığı için geliştirilen helikopterin motor ihtiyacının yerliolarak karşılanması amacıyla Turboşaft Motor Geliştirme Projesi başlatıldı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığınca Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacını karşılamak amacıyla yürütülen Özgün Hafif Genel Maksat Helikopter Programı kapsamında önemli bir adım atıldı. Müsteşarlıktan yapılan açıklamaya göre, Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir ve TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI) Genel Müdürü Mahmut Akşit'in katılımı ile Turboşaft Motor Geliştirme (TMG) Projesi imza töreni gerçekleştirildi.

Helikopterin motor ihtiyacının yerli olarak karşılanması amaçlanan proje kapsamında, 2 adet 1400 shp gücünde Sertifiye Edilmiş Turboşaft Motor geliştirilecek. Turboşaft motorun özgün helikopter üzerinde entegrasyonu yapılacak ve sertifiye edilecek. 2000 shp'ye kadar olan turboşaft motorlar ile modülleri için test altyapısı kurulacak.

Motorlar için malzeme veri tabanı oluşturulacak. Tasarım ve test yazılımları geliştirilecek. Fikri ve sınai mülkiyet hakları müsteşarlığa ait olacak. Turboşaft motor yurt dışına satılabilecek.

Proje, 5 ana aşamada gerçekleştirilecek. İlk motor çalıştırma ikinci yılda yapılacak ve motor sertifikasyonu ise sekizinci yılda tamamlanacak.
http://www.yenisafak.com/ekonomi/ozgun-helikoptere-yerli-motor-2609713

TCG GELİBOLU (F-493) & PNS TARIQ (F-181) PASSEX 2017

07 Şubat 2017 Deniz Kuvvetleri Komutanlığı

AMAN-17 Tatbikatına iştirak etmek üzere dost ve kardeş ülke Pakistan’a intikal eden TCG GELİBOLU (F-493), Arap Deniz’inde görev yapan Pakistan Deniz Kuvvetleri fırkateyni PNS TARIQ (F-181) ile 06 Şubat 2017 tarihinde geçiş (PASSEX) tatbikatı icra etmiştir.

Bu kapsamda; helikopter ile dikey ikmal, personel transferi, posta çantası alma/verme eğitimi ve diğer manevra talimleri icra edilmiştir. Tatbikatın karşılıklı çalışabilirlik ve işbirliğine katkı sağladığı değerlendirilmektedir.

Ayrıca TCG GELİBOLU; Aden Körfezi, Arap Denizi, Hint Okyanusu ve mücavir bölgelerde Deniz Haydutluğu ile Mücadele Harekatı yürüten Birleşik Görev Kuvveti-151'e (CTF-151) yardımcı destek sağlamaktadır.
https://www.dzkk.tsk.tr/guncelduyuru.php?id=1037&dil=1Focused Operation 04-19 Şubat 2017

07 Şubat 2017 Deniz Kuvvetleri Komutanlığı

NATO’nun deniz güvenliğine, küresel barış ve istikrara katkı sağlamak maksadıyla Doğu Akdeniz’de yürüttüğü Deniz Muhafızı Harekâtı (Operation Sea Guardian) kapsamında 04-19 Şubat 2017 tarihleri arasında İtalya, Türkiye ve Yunanistan’dan Deniz Kuvvetleri unsurlarının katılımıyla Türk Deniz Kuvvetlerinden 2’nci Muhrip Filotillası Komodoru Deniz Kurmay Albay M. Emre SEZENLER’in taktik kontrolünde Odak Harekâtı (Focused Operation) icra edilmektedir.

2. Odak Harekâtı, deniz güvenliğini tesis etmek maksadıyla bir deniz görev grubunun sorumluluk sahası içerisinde denizde durumsal farkındalık sağlamak, deniz alanındaki tehditleri caydırmak ve azaltmaya yönelik faaliyetlerini içermektedir.

3. Söz konusu harekâtın hazırlık safhasında;

a. İtalya Deniz Kuvvetlerinden ITS AVIERE (F-583) ve Yunanistan Deniz Kuvvetlerinden HS NAVARINON (F-461) Aksaz/Marmaris liman ziyaretinde bulunmuş,

b. Katılımcılara, Aksaz Deniz Üssünde konuşlu Çok Uluslu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi (MARSEC COE) hakkında tanıtıcı brifing verilmiş,

c. Deniz Muhafızı Harekâtına ilişkin muhtelif brifingler icra edilmiş ve hazırlıklar gözden geçirilmiş,

ç. Liman periyodu hitamında, TCG GAZİANTEP, HS NAVARINON ve ITS AVIERE tarafından Odak Harekâtına yönelik seyir faaliyetlerine başlanmıştır.
https://www.dzkk.tsk.tr/guncelduyuru.php?id=1038&dil=1

1 Şubat 2017 Çarşamba

SAT’çılara hayalet denizaltı

01 Şubat 2017 İLKER AKGÜNGÖR - Gazete Vatan

YTÜ, SAT komandoları için 4 kişilik denizaltı intikal aracı (SDV) üretecek. TSK, proje için elindeki mini İtalyan denizaltısının prototipini üniversiteye hibe etti.

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) TSK’nın en gözde birliklerinden biri olan Sualtı Taarruz Komandoları (SAT) için SDV (Swimmer Delivery Vehicle) olarak bilinen denizaltı intikal aracı üretecek. Sızma faaliyetleri için kullanılan ve mini denizaltı olarak bilinen SDV’ler üniversitenin yürüteceği projeyle milli olarak TSK’ya verilecek.

‘Hafif kusurlu’

Projeyi yürütecek YTÜ Deniz Araştırmaları Merkezi’nin Direktörü Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, VATAN’a şu bilgileri verdi: “Mini denizaltıya yönelik SAT Grup Komutanlığı için ihaleye çıkılmış. İtalyan Cosmos firması ürünü geliştirmiş. Fakat Deniz Kuvvetleri’nin bazı testlerini geçemediği için atıl kalmış. Bu SDV derine daldığında ilerlerken stabil gidemiyor. Derinde seyrederken yunuslama hareketi dediğimiz dalgalanmayı yaptığı için ‘hafif kusurlu’ olarak tanımlanıyor. Cosmos çeşitli ekipmanlar eklemiş ama istenilen düzeye gelmemiş.”

‘Milli ve yerli olacak’

“Mini denizaltı Deniz Kuvvetleri envanterine giremediği için ya hibe edilecek ya da hurdaya çıkarılacaktı. Biz de AR-GE yapmak için talip olduk. Bu sorunları tespit edip, bunları düzelttikten sonra güncelleyerek üretmeye çalışacağız. SAT Grup Komutanlığı denizaltıyla birlikte tüm ekipmanları ve dökümanları bizimle paylaştı. Şu an inceleme aşaması devam ediyor. Sonrasında projeyi SSM’ye sunmayı, bir sonraki aşamada ise bir firma ile birlikte ihtiyaç kadarını milli olarak yerli imkanlarla üretmeyi planlıyoruz. Proje için çeşitli firmalarla görüşüyoruz.”

100 metreye kadar iniyor

SAT komandoları için alınan ‘Cosmos CE4F’ SDV, 8.55 metre boya sahip ve tam teçhizatlı 4 askeri personel taşıyabiliyor. Çalışma derinliği 60 metre olan mini denizaltı, maksimum 100 metre derinliğe inebiliyor. Azami hızı 7.5 knot olan SDV, 820 kg faydalı yük, 1 büyük deniz mayını ya da 8 mini torpido taşıyabiliyor. Araçta navigasyon sistemiyle birlikte engelleme ve önleme faaliyeti yapan sonar bulunuyor. Sessiz çalışması ve boyutları nedeniyle sonar ve radarlara yakalanmayan SDV’lerin benzerlerini ABD, Rusya ve Çin gibi ülkeler kullanıyor.
http://www.gazetevatan.com/sat-cilara-hayalet-denizalti--1034158-gundem/