Savunma ve Stratejik Analizler

26 Nisan 2018 Perşembe

Bora’nın üst modeli çalışılıyor

26.04.2018 Akşam / Yeni Şafak
... 
Türkiye’nin karadan karaya ilk uzun menzilli füzesi olan Bora’nın üst modeli çalışılıyor. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Türkiye’nin balistik füze öncesi en uzun menzilli füzesi olan Bora’yı yüzde 100 yerli hale getireceklerini belirterek, “Bora 280 km menzilli. Envantere girdi, onun ilerisini çalışıyoruz. Sinop’ta denedik.

Bora en son hedefini 5 metrenin altında, 1 metre ile vurdu. Yüzde 100’ü bize ait. 300 km’ye kadar serbest, 300 kilometreden sonra balistik sınıfına giriyor ve özel kuralları var. 2019 yılında yüzde 100 yerli ve milli füzemizi üreteceğiz” dedi. TBMM’de gazetecilerin sorularını ycevaplayan Canikli, Bora füzesinin envantere girdiğini vurguladı.

Türkiye’nin uzun menzilli Bora füzesinin denemeleri, ilk olarak Sinop’ta gerçekleşti. ROKETSAN üretimi balistik füzeler Karadeniz üzerinde test amaçlı ateşlendi.

Navigasyon ve GPS sistemleriyle donatılan 610 mm çapındaki füzeler ordu birliklerine etkili ateş desteği sağlıyor. 2,5 ton ağırlığında olan Bora, yarım tonluk savaş başlığı taşıyabilme özelliğine sahip.
... 
https://www.aksam.com.tr/foto-galeri/ekonomi/-rusya-s400-sistemini-korumasi-icin-pantsir-kisa-menzilli-hava-savunma-sistemi-gondermeye-de-hazir/42589/7

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder