Savunma ve Stratejik Analizler

25 Nisan 2018 Çarşamba

Karada, havada, denizde savunmaya ‘Milli’ damga

25 Nisan 2018 Akşam

Hükümet, 2021’de TSK envanterine 4 adet yeni savunma aracı daha ekleyecek. Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında 3 denizaltı yolda. Özgün Helikopter T-625 ise test uçuşuna hazır.

Son yıllarda yaptığı atakla pek çok başarılı projeyi hayata geçiren Türk Savunma Sanayii, TSK envanterine 4 yeni savunma aracı daha kazandırmaya hazırlanıyor. 2021’de kullanıma hazır hale gelecek araçlar, Türkiye’yi hem deniz hem de havada rakipsiz kılacak. Havada, karada ve denizde “ “Türkiye” etiketli savunma araçlarının sayısı artmış olacak. Bu çerçevede TSK envanterine eklenecek 3 denizaltı, 2021’de Türk sularına inecek. Özgün Helikopter T-625 ise test uçuşuna hazır.

NEREDEYSE YARILANDI

2021’de tamamlanacak Yeni Tip Denizaltı projesi çerçevesinde, 3 denizaltının ilk ikisinde çalışmalar neredeyse yarılandı. 2015’te projesi onaylanan ve yapımına başlanan Pirireis’in ana gövdesi inşa edilerek denizaltının, ilk iki blokluk bölümünde donatım faaliyetleri başlatıldı. Gemide parça montajlarının bitmesiyle boya, kablo yolu montaj ve izolasyon işlemleri gerçekleştirilecek. Ardından cihaz donatım süreci başlatılacak.

Projenin ikinci gemisi ise Hızırreis. Denizaltı için çelik bloklar kaynaklanarak parça montajları sürüyor. Muratreis içinse ilk kaynak işlemleri 2 ay önce başlatıldı Türkiye’nin coğrafi konumu sebebiyle savunmada denizlerin büyük bir önemi bulunuyor. Deniz alanlarındaki kontrolün en önemli unsuru olan denizaltıların TSK envanterine kayıtlı 12 ürünü bulunuyor. Ancak mevcut denizaltılar üretimleri gereği uzun süre su altında kalamıyor. Yeni Tip Denizaltı Projesi çerçevesinde 2021’de Türk sularına inecek 3 yeni Denizaltı ile dalmış durumda ve gizlilik içinde uzun süre harekat sürdürülebilecek. Yüksek süratli üretilen denizaltıların, kara dahil satıh hedeflerine atılabilen güdümlü mermi kabiliyeti olacak. Proje sonunda denizaltıların teslimiyle Türkiye’nin denizaltıcılık tarihinde ilk kez uzun menzilde su altı görevleri icra edilebilecek.

Test uçuşuna hazır

Türk savunma sanayii, havanın da tek hakimi olacak. Türk mühendislerin özgün tasarım ve mühendisliğiyle ürettiği Özgün Helikopter T-625, 2018 yılı içerisinde test uçuşunu gerçekleştirecek. Test uçuşlarının tamamlanmasının ardından T-625’ler, 2019’da havalanacak.
...
https://www.aksam.com.tr/ekonomi/karada-havada-denizde-savunmaya-milli-damga/haber-729304

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder