Savunma ve Stratejik Analizler

6 Nisan 2018 Cuma

TCG Sancaktar, 7 Nisan'da teslim ediliyor

05.04.2018 DENİZ HABER AJANSI

Dünyanın en büyük savaş gemileri arasında yer alan ve Amfibi Gemi Projesi kapsamında inşa edilen TCG Sancaktar, 7 Nisan'da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim ediliyor.

Türkiye'nin denizlerdeki gücünü artırmak ve bu alandaki ihtiyaca yönelik dışa bağımlılığı azaltmak için devlet, yerli ve milli projelerin geliştirilmesi çalışmalarına devam ediyor.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından yürütülen Amfibi Gemi (LST) Projesi kapsamında, Anadolu Deniz İnşaat Kızakları Sanayi ve Ticaret AŞ (ADİK) tarafından inşa edilen gemilerden ikincisi TCG Sancaktar, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacına yönelik inşa edildi.

Donanma gücüne güç katacak TCG Sancaktar tek tekneli, deplasman tipi ve tamamen çelik konstrüksiyon olarak inşa edildi. Üst binası balistik korumalı gemi, nükleer, biyolojik ve kimyasal saldırılar için tam personel korumasına sahip bulunuyor. Gemide bir adet 15 tonluk genel maksat helikopterinin iniş kalkışına olanak sağlayacak platform da var. Boyu yaklaşık 139 metre olan gemilerin, 18 knot maksimum sürat yapması öngörülüyor. Bununla birlikte gemide yerli üretim Komuta Kontrol Sistemi ve Stabilize Makineli Tüfek Platformu ile beraber pek çok elektronik sistem ve silah sistemi bulunuyor.

TCG Sancaktar'ın 7 Nisan Cumartesi günü Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim töreni gerçekleştirilecek.
http://www.denizhaber.com.tr/tcg-sancaktar-7-nisanda-teslim-ediliyor-haber-80637.htm

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder