Savunma ve Stratejik Analizler

26 Mayıs 2018 Cumartesi

ELEKTROMANYETİK FIRLATMA SİSTEMİ SAHA PROTOTİPİ İÇİN SÖZLEŞME İMZALANDI

25.05.2018 SSM

SSM ile Anadolu Yönlendirilmiş Enerji Teknolojileri A.Ş. arasında “Elektromanyetik Fırlatma Sistemi Saha Prototipi Tedarik Projesi Sözleşmesi” imzalandı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Anadolu Yönlendirilmiş Enerji Teknolojileri A.Ş. arasında “Elektromanyetik Fırlatma Sistemi Saha Prototipi Tedarik Projesi Sözleşmesi” imzalandı. SSM’de gerçekleştirilen imza törenine Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) yetkilileri ve sektör temsilcileri katıldı.

Burada bir konuşma yapan Müsteşar Prof. Dr. İsmail Demir, elektromanyetik fırlatma sisteminin geleceğe dönük kritik teknolojiler arasında yer aldığını, dünyada şu anda az sayıda ülkenin bu sistem üzerinde çalıştığını söyledi. Klasik silahlarda barut, yakıt veya patlayıcılarla hedef vurulduğunu, elektromanyetik top sisteminde ise bunların yerine elektrik enerjisi kullanıldığını belirten Demir, bu enerjiyle fırlatılan mühimmatin çok yüksek bir kinetik enerjiye ve hipersonik hıza sahip olduğunu, hedefi de bu yüksek enerjiyle vurarak imha ettiğini kaydetti.

Müsteşar Prof. Dr. Demir; “Bu teknolojinin en büyük avantajının atış maliyetlerinin ucuz olması. Top atış maliyetiyle füze menzilinde etkili olunması. Hipersonik hızlara sahip olması sebebiyle çok hızlı ve etkili olması. 2013 yılında ilk defa özel sektör tarafından % 100 yerli ve milli olarak geliştirilen bir prototiple şu ana kadar 1000’e yakın test atışı yapıldı. Biz; bu prototip sistemin güvenlik güçlerimizin kullanacağı silah sistemi platformuna dönüşmesini hedefliyoruz. Bu projeyle birlikte başka kurumların da aynı anda çalışmalarına devam etmesi ayrıca memnuniyet vericidir” şeklinde konuştu.

Proje kapsamında; sistemin saha performansının görülmesini, silah sistemine yönelik çalışmalara katkı sağlanmasını ve olası operasyonlarda kullanılmasını amaçladıklarını söyleyen Demir, bugün bu amaç doğrultusunda laboratuvar ortamında oluşturulan prototip ile benzer özelliklerde bir adet saha prototipinin tedarik edilmesine yönelik olarak Anadolu Yönlendirilmiş Enerji Teknolojileri A.Ş. ile sözleşme imzalandığını ifade etti.
https://www.ssm.gov.tr/Website/contentList.aspx?PageID=1163&LangID=1

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder