Savunma ve Stratejik Analizler

15 Haziran 2018 Cuma

F-16 Uçağı EH Podu [EHPOD] Sistemi Geliştirilmesi Projesi

08.01.2018 İbrahim SÜNNETCİ

HvKK’nın ihtiyacı kapsamında Milli Savunma Bakanlığı [MSB] tarafından başlatılan ve imzalanan sözleşme altında TüBiTAK koordinasyonunda milli imkanlarla yürütülen F-16 Uçağı EH Podu [EHPOD] Sistemi Geliştirilmesi Projesi altında çalışmalara 1 Aralık 2o14 itibarıyla başlanmıştır. 2o14 Aralık ayı içinde basına yansıyan haberlere göre EHPOD’un uçak başına maliyetinin yaklaşık ABD$2 Milyon, Projenin geliştirme ve prototip üretim maliyetinin ise TL135 Milyon mertebesinde gerçekleşmesi öngörülmüştür.

F-16 Uçağı EH Podu [EHPOD] Sistemi Geliştirilmesi Projesi kapsamında seri üretim prototipi olarak üç EHPOD üretilecektir. EHPOD, F-16 Uçağının taarruz, savunma ve müşterek harekat esnasında hava savunma unsurlarına karşı kendini korumasını sağlayacak, harici pod şeklinde asarlanarak uçağa entegre edilecek, algılama [RWR] ve karıştırma [ECM] özelliklerine sahip, KTAS/CMDS ile koordineli çalışacak ve F-16 Platformunun tüm uçuş profillerinde kendi başına görev yapabilecek bir sistem olarak geliştirilmektedir.

Sıvı/Hava [RAM Air] Soğutmalı, Doğal Isıtmalı Milli EHPOD Sistemi bir kendini koruma [Öz Savunma] podu olarak geliştirilmektedir. Projede çalışmalar takvime uygun olarak ilerlemekte olup, Detaylı Tasarım ve Kritik Tasarım Aşamaları ile modül bazında ilk prototip üretimler tamamlanmıştır. Halen EHPOD prototiplerinin üretim süreci devam etmektedir. Yaklaşık 4m uzunluğundaki EHPOD’un F-16 Uçağına entegrasyon çalışmalarının 2o18'de yapılması ve uçuş testlerinin 2o19 yılında icra edilmesi hedeflenmiştir.

F-16C tipi uçaklar için entegre edilip sertifikasyonu yapılacak EHPOD Sisteminde Aktif Elektronik Taramalı Faz Dizin [AESA] anten teknolojisi yerine geniş hüzmeli, çoklu ‘horn [huni]’ anten grubu kullanılmıştır. EHPOD, yüksek kapasiteli DRFM kabiliyetine sahip olup, modern faz uyumlu [coherent] ve faz uyumsuz [non-coherent] karıştırma tekniklerini birden fazla tehdit radarına uygulayabilmektedir. Bu yetenekler tehdit radarlarının hem arama, hem de izleme modlarında etkinliklerini yok edebilecek kabiliyettedir.

2ooo’li yılların baslarında İsrail Hava Kuvvetleri [IAF] ile Anadolu Kartalı Tatbikatı sırasında icra edilen bir eğitimde IAF Uçakları taşıdıkları modern faz uyumlu [coherent] ve faz uyumsuz [non-coherent] karıştırma tekniklerini kullanabilen EH Sistemi sayesinde EHTES’ndaki tehdit radarların antenlerini adeta dans ettirmiş ve uygulanan güçlü karıştırma sonucu yerdeki hava savunma sistemleri radar antenlerinin kontrolsüz bir şekilde sağa sola, aşağı yukarı dönmesinden dolayı tehdit oluşturan IAF uçaklarına kilitlenememişti.

Modern EH Podları tehdit radara karşı hem ‘coherent’, hem de ‘non-coherent’ tekniğini kullanmaktadırlar. Faz uyumlu [radarla eşgüdüm (coherent)] karıştırma tekniğinin teknolojik olarak en üst seviye karıştırma tekniği olduğu belirtiliyor. Burada sayısal DRFM kullanılarak tehdit adarın pulse’ı alınır, kaydedilir ve onun üzerine ET/aldatma tekniği uygulanarak tekrar radara gönderilir. Radar eğer teknolojik olarak akıllı bir radar ise kendi pulse’ının geri geldiğine böylece ikna olur. Ama siz akıllı bir radara DRFM olmadan ET uygularsanız, gönderdiğiniz suni pulse ile radara ben seni karıştırıyorum dersiniz ki bu durumda radar gönderilen pulse’ı aldığı zaman kendi yayını olmadığını anlayarak onu kenara atmakta [‘jamming stop’ kabiliyeti] böylece elektronik karıştırmadan etkilenmemektedir. Bu kabiliyete ECCM/EKKT denmektedir.

https://twitter.com/5nci_Boyut/status/1005878732366761989


ASELSAN Milli Elektronik Harp Podu (MEHPOD)

MEHPOD, ASELSAN, MSB ve TÜBİTAK işbirliği ile milli imkânlarla geliştirilen güdümlü tehditlere karşı savaş uçaklarını koruyan Elektronik Harp POD sistemidir.

Uçakların taarruzi savunma ve müşterek harekât esnasında hava savunma unsurlarına karşı kendini korumasını sağlayacak, harici pod şekilde tasarlanarak F-16 VE F-4 uçağına entegre edilecek, Algılama (RWR) ve Karıştırma (ECM) özelliklerine sahip, Chaff/Flare salma sistemi (CMDS) ile koordineli çalışacak ve F-16 Platformunun tüm uçuş profillerinde kendi başına (autonomous) görev yapabilecek bir sistemdir.

Harekât esnasında savaş uçaklarının radar tehditleri ve hava savunma sistemlerine karşı güvende olmasını sağlayan elektronik harp sistemlerinde, tehdit radar bulunduğunda pilotu ikaz eden ve otomatik olarak kendini izleyen, radarları yanıltan özellikler bulunuyor.

Savaş uçaklarına takılıp sökülebilen bir sistem olan elektronik harp podu, harekat esnasında savaş uçaklarının tehdit radarlar ve hava savunma sistemlerine karşı güvende olmasını sağlıyor.

Ürünün yaklaşık maliyeti uçak başına 2 milyon USD olup, Milli savaş uçağı geliştirme projesinde önemli bir aşamayı daha geçmiş olacağız. Elektronik harp sisteminin dünyada temel olarak sadece 5 ülkede geliştirilebilmektedir. Türkiye 6. ülke olarak sıralamada yerini almıştır.

Muharip uçakların radar güdümlü tehditlere karşı hayatta kalabilme kabiliyetini arttırmak amacıyla milli olarak geliştirilmiş bir Elektronik Harp Kendini Koruma POD sisteminin özellikleri aşağıda sıralanmıştır.

Özellikler:

RF güdümlü tehditlere karşı elektronik karıştırma,etkin koruma
Muharip platformlar için POD yapısında entegrasyon
E-J frekans bandında hızlı tehdit tespiti, sınıflandırma ve teşhis
I-J frekans bandında tehdit takibi ve tehdide özel aktif karıştırma
Katı Hal Güç Yükseltici ve Aktif Elektronik Taramalı Faz Dizinli Anten [AESA] mimarisi iletkin ve yönlendirilmiş RF enerji gönderimi
Tamamen programlanabilir Görev Veri Dosyası mimarisi
Teknolojiler:

Anlık Frekans Ölçümü [IFM]
Yüksek duyarlılık Superhet sayısal almaç,
Sayısal Hafıza [DRFM]
Katı hal güç yükseltici, Aktif Elektronik Tarama [SSPA, AESA]
Aerodinamik tasarım/analiz,
Kalifikasyon, Hava Aracı Sertifikasyon
İklimlendirme, Güç Yönetimi

http://www.millisavunma.com/aselsan-milli-elektronik-harp-podu-mehpod/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder